Přejít na obsah


Podzimní léto

5. 09. 2010 | Václav Němec | Žádný komentář | Kategorie: Ze života |

Nástup podzimu byl letos opravdu rychlý a nečekaný. Stále jsem čekal, kdy se nízké teploty vytratí a přijde očekávané srpnové teplo. Nepřišlo. Místo něho přišlo zatím stejně chladné září. Podzim na krku. A to ještě nemáme hotovo to ani ono, co jsme si naplánovali. Jsem moc rád, že se podařilo zkultivovat půdu kolem kapličky v Selibicích a osázet jí květinami (viz foto vpravo).

Před námi jsou komunální volby, ale ještě než nastanou, začal studentům nový školní rok – a také já (opět bohužel bez výrazné pomoci) otevírám e-learningový kurz e-semestr dějepis.com. I pro tento rok jsem se snažil připravit něco nového, učební materiály jako každý semestr obnovuji (a také opravuji překlepy a chybky, které v textu stále nalézám). Snad se bude líbit.

Znovu jsem se začetl do Rad zkušeného ďábla od C. S. Lewise. Rozhodně to není případ knihy, která se čte pouze jednou, a tak objevuji další a další myšlenky, které mi možná dříve utekly, nebo ani neutekly, ale neudržely se. Rozhodně doporučuji – aktuálně vyšel nový dotisk, takže je k dispozici na pultech (jak je dnes moderní psát) dobrých knihkupců.

Inspirován zmíněnou knihou se snažím nefixovat se na budoucnost, ale prožívat přítomnost. Neodkládat prožívání přítomnosti ve smyslu „žít budu, až …“ Jsem rád za přítomnost. Jsem rád, že ji mohu prožívat tak, jak ji prožívám – v přítomnosti Boha, ve společnosti dobrých lidí, ve službě církvi, v práci s webovými stránkami. A tak snad ani letošní podzim mě neuvede do každoročních chmurných úvah. K tomu mi dopomáhej Bůh.